بیماری قارچی فوزاریوم

بیماری فوزاریوم نوعی بیماری قارچی می باشد که باعث پوسیدگی و مرگ گیاه می شود و معمولا از طریق زخم‌های موجود در گیاه از ریشه آغاز می‌شود و به تنه گیاه منتقل می‌شود. از نشانه‌های آن تغییر رنگ و پوسیدگی می‌باشد. عامل بیماری فوزاریوم  قارچ Fusarium oxysporum  می‌باشد. این بیماری به دلیل تهویه نامناسب و رطوبت و دمای بالا درون گلخانه ایجاد می شود.

بیماری در صورت انتقال به ساقه کاکتوس و ساکولنت هیچ درمانی ندارد ولی می‌توان گیاه را از قسمت سالم جدا کرد و قسمتی که هنوز بیماری به آن نرسیده است را قلمه یا پیوند زد. تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری می‌باشد.

بیماری فوزاریوم به سرعت در شرایط گرم و مرطوب پخش می‌شود. بنابراین باید تا جایی که امکان دارد کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را در جای خشک نگهداری کرد.

برای جلوگیری از شیوع و تکثیر فوزاریوم میتوان از قارچ کشهایی نظیر کاربندازیم و مانکوزب استفاده نمود

راه‌های پیشگیری از بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها:
1- نگهداری کاکتوس‌ها در مکانی خشک.
2- استفاده از خاک استریل با زهکش مناسب.
3- آبیاری صحیح و اصولی. آبیاری کاکتوس‌ها باید به صورت منظم انجام شود و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. سپس شروع به آبیاری کنید. (در فصل خواب کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند.)
4- حذف یا جدا کردن گیاهان آلوده به بیماری. به محض مشاهده علائم بیماری، گیاه را باید از بقیه کاکتوس‌ها جدا کنید و به تمامی گیاهان (حتی گیاهان سالم) سم قارچ کش بزنید.
5- سعی کنید هر چند روز گیاهان خود را ازلحاظ رنگ و سلامت بررسی نمایید.( یکی از اولین نشانه‌های بیماری عدم جذب آب و خیس ماندن خاک می‌باشد.)

تصویر میکروسکوپی قارچ فوزاریوم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.