شپشک آردآلود

معرفی : شپشک آرد آلود “Mealy bug” حشره ای است دارای پوششی پشمالو و آرد مانند که به راحتی قابل تشخیص است و نام علمی آن  “Pseudococcidae” است.

شپشک های آردآلود به سرعت تکثیر می شوند و برخلاف حشرات سپردار دیگر می توانند به راحتی حرکت کرده و به سرعت به تمامی اندام گیاه  و حتی ریشه هم سرایت کنند. این حشرات ریز به محیط های گرم و مرطوب علاقه بسیاری دارند پس می توان نتیجه گرفت که شپشک ها در خانه و گلخانه  شرایط مطلوبی برای  رشد و تکثیر دارند.
در صورت عدم کنترل این آفت، نابودی گیاه حتمی است.
وجود شیره ی عسلی بر روی سطح گیاه می تواند دلیلی بر حضور این حشرات باشد معمولا شیره ای که شپشک ها ترشح می کنند مورد هجوم قارچ های سیاه رنگ قرار می گیرد و موجب جذب مورچه ها نیز می شود و در واقع مورچه ها به نوعی پرورش دهنده ی این حشرات می باشند. پس ازدحام مورچه ها در اطراف و روی گیاه می تواند دال بر وجود این آفت باشد.

عکس2:شپشکهای تجمع یافته بر روی گیاه

از آنجائیکه این حشرات علاقه ی خاصی به قسمتهای جوان و تازه ی گیاه دارند معمولا به این قسمتها حمله میکنند و این قسمت ها شکل اصلی خود را به سرعت از دست می دهند، برگها کوچک شده و شکل طبیعی خود را از دست می دهند و به راحتی از تنه جدا می شوند. گیاه آلوده معمولا دچار توقف رشد شده و حالت بیمار و چروکیده به خود می گیرد.

عکس3: ریشه گیاه به شپشک آلوده شده است

پیشگیری : باید  قبل از اینکه گیاهان جدیدی که خریداری کرده اید را به خانه بیاورید آنها را از نظر آلوده بودن به آفت شپشک آرد آلود بدقت بررسی کنید.

درمان : چنانچه مقدارشپشکها کم باشد میتوان به صورت فیزیکی با استفاده از یک پارچه یا دستمال کاغذی و … شپشک آرد آلود  را حذف کنید (مطمئن شوید که آنها را حتماً له کرده و از روی گیاه برداشته اید نه اینکه فقط شپشک ها را جابجا کرده باشید)
روش موثر دیگر استفاده از سموم شیمیایی مناسب می باشد.
نکته : شپشک آرد آلود دارای سپر محافظی است که باعث میشود این حشره در مقابل سموم تماسی مقاومت کند همچنین پنهان شدن این حشره در لابلای برگها و تیغ ها و یا در خاک دسترسی به آنرا سخت می کند بنابراین استفاده از سموم سیستمیک (مانند ایمیداکلوپراید و …) در برخورد با این آفت اثربخشی بهتری خواهد داشت.

هشدار:  حشره ‌کش ها موادی سمی هستند حتما قبل ازانتخاب و استفاده از آنها از نظر متخصصین گیاهپزشکی که معمولا در فروشگاه های بذر و سم فعالیت می‌کنند و یا فروشندگان با تجربه سموم گیاهی استفاده کنید و در زمان مصرف به دستورالعمل کارخانه سازنده به خوبی توجه کنید و همراه با موارد ایمنی آن را بکارببرید.

نکته: سموم تماسی سمومی هستند که در تماس با حشره سبب نابودی آن میگردد.
نکته:  سموم سیستمیک سمومی هستند که در گیاه نفوذ میکنند و در شیرابه گیاه جریان میابد (سموم سیستمیک برای گیاهانی مانند کاکتوس در فصل رشد گیاه کارایی دارد چون شیرابه ی درون گیاه در فصل رشد فعال است.)
نکته : چنانچه سموم مورد استفاده روغنی بود(معمولا سموم تماسی) اگر گیاه سم پاشی شده  در معرض آفتاب قرار بگیرد دچار سوختگی خواهد شد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.